Τρίτη 6 Νοεμβρίου 2012

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 - Α.Σ.ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 61-63

Στο κατάμεστο κλειστό γήπεδο της τέντας αγωνίστηκε η ομάδα της Καλαμάτας 80 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών κόντρα στην Α.Σ Νίκη Αμαρουσίου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν σχετικά αγχωμένοι και να μην μπορούν να βρουν με ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 7- 21 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Στο β δεκάλεπτο, ο ΑΟΚ 80 ανέβασε στροφές και επέβαλε το ρυθμό του στο παιχνίδι. Με αλλεπάλληλες επιθέσεις απο το low post και με καλή κυκλοφορία της μπάλας το ημίχρονο έκλεισε με την Καλαμάτα 80 να πλησιάζει στους πέντε πόντους και έτσι οι δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκόρ 26- 31.

Στην επανάληψη ο ΑΟΚ 80, έδειξε χαρακτήρα και κράτησε το ρυθμό καλύπτοντας την διαφορά και περνώντας μπροστά δείχνοντας ότι ήλεγχε απόλυτα το ματς. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο έμπειροι οι παίκτες της Νίκης, πέτυχαν καθοριστικά τρίποντα και έτσι το ματς έληξε με 63-61.

Α.Ο ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80- Α.Σ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 61-63

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-21, 19-10, 20-11, 15, 21
ΔΙΑΤΗΤΕΣ: ΚΡΕΣΤΑΙΝΙΤΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ

Α.Ο ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (ΑΒΔΑΛΑΣ): Τσελίκης, Φωτεινάκης 3(1), Κούτρης 2, Λυκούδης 3, Παπουτσής, Κάτσαρης 7, Μαλαφέκας, Βούλγαρης 9, Αρβανίτης, Κοντόπουλος 9 (1), Πολιτόπουλος 8, Μπάκας 18

Α.Σ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (ΡΑΧΩΒΙΤΣΑΣ): Λαμπρόπουλος, Κακαβάς 14(2), Γάτος 2, Γαλκιάλης 7(2), Κοντογιάννης 4, Κυπριτσόγλου 7, Γιαουρτογλου 13(2), Γιατράκος 6, Στουντζιδης, Τσιπγκνης 2, Γεωργακόπουλος, Μητρόπουλος 4.