Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2013

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ - Α.Σ.ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 46-52

ΦΟΙΝΙΚΑΣ MORENA-ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ

Η αστοχία των παικτών του Φοίνικα Morena αλλά και ένας ανεκδιήγητος διαιτητής, ο Διαμαντής Λόρτος, οδήγησαν στην εντός έδρας ήττα από τους Διόσκουρους Κοζάνης με 46-52. Δυστυχώς για άλλη μία χρονιά αποδεικνύεται ότι τα πρωταθλήματα κρίνονται από κάποιους (και δεν εννοούμε το Διαμαντή Λόρτο, τον οποίο δε θεωρούμε ικανό να σκεφτεί) που έχουν τη δυνατότητα να στέλνουν "υπαλλήλους" σε διατεταγμένη υπηρεσία ώστε να επιτυγχάνονται οι όποιες επιδιώξεις τους. Φυσικά δεν εννοούμε και τους ανθρώπους της Κοζάνης που και αυτοί φέτος γνώρισαν ανάλογες διαιτησίες.

Ο Φοίνικας Morena ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 11-3 στο 4' και 16-7 στο 6' παρά τα πρώτα δείγματα της διαιτησίας Λόρτου. Για έναν ακόμα αγώνα ο Φοίνικας Morena είχε ένα "νεκρό" διάστημα και στα επόμενα 7' με ένα επί μέρους σκορ 1-12 οι Διόσκουροι προηγήθηκαν στο 13' με 17-19. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των Λαρισαίων ξέφυγαν στο 18' με 22-30, κλείνοντας προηγούμενοι το α' ημίχρονο με 24-31.

Ο Φοίνικας Morena μείωσε στο 22' σε 28-31, αλλά μέσα σε ένα λεπτό οι Διόσκουροι έφεραν τη διαφορά στο +10 (28-38). Ο Φοίνικας Morena μείωσε σε 34-38 στο 25' και 41-44 στο 39'. Σε επίθεση του Φοίνικα ο Λόρτος όχι μόνο δεν έδωσε καθαρό φάουλ υπέρ του Σαριμπαλίδη (ήταν στα 2 μέτρα από τη φάση) αλλά τον χρέωσε και με τεχνική ποινή γιατί απλά σήκωσε τα χέρια του, δίνοντας ανάσα στους φιλοξενούμενους που έκλεισαν προηγούμενοι την γ' περίοδο με 41-46 (χάρη στις βολές της ποινής). Στο τελευταίο δεκάλεπτο παίχθηκε πολύ κακό μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να έχουν εμφανές άγχος. Ο Φοίνικας Morena παίρνοντας σφυρίγματα μόνο από το κο θεοδώρου (ο Λόρτος δεν είχε λόγο να δει τις όποιες παραβάσεις υπέρ του Φοίνικα) ήταν πολύ άστοχος στις ελεύθερες βολές (5/14 συνολικά) αλλά και στα σουτ εντός παιδειάς. Μείωσε 3' πριν από τη λήξη σε 45-48 αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω χάνοντας τελικά με 46-52.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 24-31, 41-46, 46-52.
Φοίνικας: (Γιασάρης) Βλαχούλης 7 (2), Αθανασόπουλος 14, Μανώλας, Λιάκος 3, Γοργόλης 2, Γκαγκανάσιος 5, Αποστολάκης, Σαριμπαλίδης 3 (1), Λούβαρης, Τσούμας, Τσιτσιβάς, Τσιαμπαλής 12 (1).
Διόσκουροι Κοζάνης: (Χωλόπουλος) Κατσέλας 3, Σισμάνης 9 (1), Βλάχος 8, Μπαταούλας 9 (1), Τράντας, Κοτζαγιάννης 8, Καραγιαννίδης 6 (2), Μακρής, Καρανώτας 9.