Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2012

ΦΙΛΙΚΟ: Γ.Σ.ΚΟΡΩΠΙΟΥ - Α.Ε.Κ. 56-73

Στη γιορτή της ανόδου που οργάνωσε ο Γ.Σ. Κορωπίου αντιμετώπισε την Α.Ε.Κ. που είχε ρεπό στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής. Η ΑΕΚ νίκησε 73-56 κατεβάζοντας ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο.
Η "Ένωση" έδειξε κατά διαστήματα ότι υπερέχει αισθητά σε ποιότητα από τους νεοφώτιστους της Γ' Εθνικής, προηγήθηκε νωρίς 11-0 και 23-8 (στο δεκάλεπτο) και στη συνέχεια ο Βαγγέλης Ζιάγκος πειραματίστηκε δοκιμάζοντας όσο πιο πολλά σχήματα μπορούσε, αλλά και όσους παίκτες είχε στη διάθεσή του.
Οι διοργανωτές δια μικροφώνου καλωσόρισαν την ΑΕΚ λέγοντας "ευχαριστούμε μία από τις μεγαλύτερες ομάδες της Ελλάδος που μας τιμά σήμερα με την παρουσία της". Κατόπιν, περισσότεροι από 250 οπαδοί των γηπεδούχων χειροκρότησαν την ομάδα της ΑΕΚ, όπως άλλωστε συνέβη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Για την ιστορία, διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Παπαθανασίου και Μανουσόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 8-23, 24-41, 49-63, 56-73.