Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 85-71

ΦΟΙΝΙΚΑΣ MORENA-ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα ο Φοίνικας Morena επικρατώντας του δυνατού Αργους Ορεστικού με 85-71 σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοπορεία στο μεγαλύτερο διάστημα. Προς το τέλος της περιόδου ο Φοίνικας πέρασε μπροστά και ξέφυγε με 19-14 (8') αλλά οι παίκτες του Αργους Ορεστικού κατάφεραν να μειώσουν σε 19-17 στο 10'. Ο Φοίνικας με την έναρξη του β' δεκαλέπτου ξέφυγε πάλι με 24-19 (11') μεγαλώνοντας τη διαφορά στο +12 στο 15' (37-25). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 37-31 στο 18' αλλά ο Φοίνικας με τη λήξη του α' ημιχρόνου έφερε τη διαφορά στο +10 (41-31).

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα του Φοίνικα Morena στο β' ημίχρονο. Με ευστοχία στα σουτ από την περιφέρεια έκανε το σκορ 53-33 στο 23'. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν το 58-38 του 25' να το μετατρέψουν με ένα επί μέρους 2-10 σε 60-48 στο 29'. Ο Φοίνικας εκ νέου έφερε τη διαφορά στο +20 (68-48 στο 32') αλλά για μία ακόμα φορά οι παίκτες του Αργους Ορεστικού μείωσαν σε 68-58 στο 35' και 75-66 στο 38'. Οι Λαρισαίοι ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά δεν έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν κι άλλο στο σκορ επικρατώντας τελικά με 85-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-31, 62-48, 85-71.
Φοίνικας: (Γιασάρης) Τσιτσιβάς, Αθανασόπουλος 26 (2), Μανώλας, Λιάκος 6 (2), Γοργόλης 7 (1), Γκαγκανάσιος 2, Αποστολάκης, Σαριμπαλίδης 15 (2), Παπαδόπουλος, Τσούμας, Παπαβασιλείου 13 (1), Τσιαμπαλής 16 (2).
Αργος Ορεστικό: (Δημητριάδης) Πανταζής 9, Ζυγούρας 6, Μιχαηλίδης 3 (1), Παπαδημητρίου 9 (1), Τζαγκαρούλης 6, Σταϊος, Κόττας 20 (2), Βογιατζής 5, Χριστόπουλος 1, Ψάλτου 12.