Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου 2012

ΓΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ - ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 66-70

Νίκη πέτυχε ο Φοίνικας την πρώτη μέρα του τουρνουά που διεξήχθει στον Παλαμά. Επικράτησε των γηπεδούχων Τιτάνων με 66 -70.

Ο αγώνας στο ξεκίνημά του ήταν πολύ νευρικός με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Στο 7΄ο Φοίνικας πήρε μία μικρή διαφορά προηγούμενος με 7-12 και στο 8' με 8-14. Οι Τιτάνες όμως ισοφάρισαν στο 10' σε 15-15 και ξέφυγαν με 20-15 στο 12'. Η διαφορά έφτασε στο 14' στο +7 (24-17) αλλά ο Φοίνικας κατάφερε στο επόμενο λεπτό να μειώσει στο καλάθι (24-22 στο 15΄). Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν στα τελευταία λεπτά του α' ημιχρόνου να ξαναπάρουν διαφορά 10 πόντων κλείνοντας προηγούμενοι τη β' περίοδο με 33-23.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ
Στο β' ημίχρονο οι Τιτάνες με το ξεκίνημα έφεραν τη διαφορά στο +13 (36-23 στο 21') εκμεταλλευόμενοι την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο κος Γιασάρης για διαμαρτυρία. Η πίεση όμως των παικτών του Φοίνικα στην άμυνα έφερε αποτέλεσμα με τη διαφορά να ροκανίζεται και το σκορ να διαμορφώνεται στο 26' σε 42-36. Παρά το ότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 53-45 στο 30' οι Λαρισαίοι με ένα σερί 0-6 μείωσαν στο 31' σε 53-51 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 57-59 στο 34΄. Στο 37' το σκορ έγινε 61-64 αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με 65-64 1':39" πριν από τη λήξη. Ο Φοίνικας έκανε το 65-66 80" πριν το τέλος για να ισοφαρίσουν με μία εύστοχη βολή οι Τιτάνες σε 66-66 44" πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα με 66-68 25" πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι δε μπόρεσαν να απαντήσουν και οι Λαρισαίοι με δύο εύστοχες βολές του Λιάκου έκαναν το τελικό 66-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 33-23, 53-45, 66-70.