Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

Α.Ο.ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ - Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 66-75

Με νίκη επί του Αστέρα συνέχισε τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας ο Φοίνικας Morena. Απόντες από τον αγώνα ο Μίχος από τον Αστέρα και οι Βλαχούλης, Παπαβασιλείου για το Φοίνικα.

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων. Στο β' δεκάλεπτο ο Φοίνικας ήταν αυτός που ξέφυγε στο 15' με 27-33 κρατώντας το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του α' ημιχρόνου με 36-39.

Στο β' ημίχρονο ο Αστέρας ισοφάρισε σε 44-44 στο 23' αλλά ο Φοίνικας ξέφυγε και πάλι στο 25' με 44-51 και 51-62 στο 32'. Ο Αστέρας κατάφερε να πλησιάσει στο 38' σε 62-66 αλλά ο Φοίνικας πιο ουσιαστικός στα τελευταία δύο λεπτά πήρε τη νίκη με 66-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-39, 51-58, 66-75.
Φοίνικας: (Γιασάρης) Αθανασόπουλος 10, Μανώλας, Λιάκος 12 (2), Γοργόλης 8 (2), Γκαγκανάσιος 7, Αποστολάκης 6, Σαριμπαλίδης 8 (1), Τσούμας 2, Παπαδόπουλος, Τσιαμπαλής 22 (3).
Αστέρας: (Μπουλιάκης) Γούλας 16 (4), Τσαβές 7, Τριανταφύλλου 6, Κυριακόπουλος 10 (2), Μηλιώνης 20 (2), Λάπας 4, Γαλάνης 3, Μπάρμπας, Πάντος.