Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2012

Α.Ο. ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ - Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 89-69

Βαριά ήττα γνώρισε ο Φοίνικας χθες στο Βόλο από τη γηπεδούχο Μεταμόρφωση με 89-69. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο β' δεκάλεπτο όπου το επί μέρους σκορ ήταν 33-11 υπέρ της Μεταμόρφωσης. Δεν αγωνίστηκαν για διάφορους λόγους οι Βλαχούλης (υποβλήθηκε την Πέμπτη σε χειρουργική επέμβαση), Τσιαμπαλής (για επαγγελματικούς λόγους), Παπαβασιλείου (τραυματίας) και Γοργόλης (ήταν στην αποστολή αλλά δε χρησιμοποιήθηκε για προληπτικούς λόγους).

Η Μεταμόρφωση ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και ξέφυγε στο σκορ με 5-1 στο 2' και 14-7 στο 5'. Οι Λαρισαίοι μείωσαν στο 6' σε 14-12 αλλά οι γηπεδούχοι πήραν πάλι μια μικρή διαφορά με τη λήξη της α' περιόδου, προηγούμενοι με 21-16. Στο β' δεκάλεπτο ο Φοίνικας ήταν πολύ κακός τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε για τη Μεταμόρφωση φτάνοντας με τη λήξη του ημιχρόνου στους 27 πόντους (54-27).

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ
Με την έναρξη του β' ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έφεραν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή των 30 πόντων (63-33 στο 23'). Ο Φοίνικας διορθώνοντας αρκετά πράγματα στον αμυντικό τομέα κατάφερε να μειώσει σταδιακά τη διαφορά και να κλείσει το γ' δεκάλεπτο με σκορ 64-44. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμεινε σε ψηλά επίπεδα με τη Μεταμόρφωση να επικρατεί με 89-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 54-27, 64-44, 89-69.
Φοίνικας: (Γιασάρης) Αθανασόπουλος, Μανώλας, Λιάκος, Γκαγκανάσιος, Αποστολάκης, Σαριμπαλίδης, Τσούμας, Λούβαρης.