Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 - Α.Ο.ΑΓΡΙΝΙΟΥ 56-54

Δεν τα κατάφερε  ο ΑΟ Αγρινίου στην Καλαμάτα και ηττήθηκε στην παράταση με 56-54. Σε έναν αγώνα θρίλερ η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου έχασε την ευκαιρία να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα καθώς μετά από ένα κακό ξεκίνημα σε άμυνα και επίθεση έμεινε πίσω στο σκορ κυνηγώντας την Καλαμάτα που με πρώτο βιολί τον Μπάκα  πήρε ισχυρό προβάδισμα στο ημίχρονο με 9 πόντους διαφορά και σκορ 33-24.
Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο κόουτς Διαμαντάκος έκανε ένα ηλεκτροσόκ στους παίκτες του και με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου μπήκαν μέσα και με πολύ πιεστική άμυνα , δέχθηκε μόλις 2 πόντους ,  και καλές επιλογές στην επίθεση ,έβαλε 15 πόντους , πήραν προβάδισμα 4 πόντων στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου που ήταν βγαλμένο από τα καλύτερα του ΑΟΑ.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό θρίλερ με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο και τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στο σκορ αρκετές φορές και με την μπίλια να κάθεται στην ισοπαλία στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.
Στην παράταση το παιχνίδι είχε την ίδια μορφή με το τέταρτο δεκάλεπτο και το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι τέλους όπου η Καλαμάτα στάθηκε πιο τυχερή καθώς ο Σταυρόπουλος αστόχησε σε τρίποντο που επιχείρησε με καλές προϋποθέσεις και έτσι πήρε τη μεγάλη νίκη που την έφερε ισόβαθμη με τον ΑΟ Αγρινίου στους 10 βαθμούς.
Καλύτεροι από τον ΑΟ Αγρινίου ήταν οι Σταυρόπουλος , Ντόβας και Λαμπρόπουλος ενώ ο ΑΟ Αγρινίου επηρεάστηκε από τον τραυματισμό του Γεωργούλα στην αρχή του παιχνιδιού και δεν αγωνίστηκε έπειτα.

Καλαμάτα 80 – ΑΟ Αγρινίου 56-54 (47-47 κ.α.)
Διαιτητές: Αναγνώστου – Πλιάκας.
Τα δεκάλεπτα: 20-10, 33-24, 35-39, 47-47(κ.α.), 56-54.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Αβδάλας): Κόνδρας , Φωτεινάκης 1, Κούτρης, Λυκούδης 10 (2), Μαλαφέκας 7 (2), Βούλγαρης 3, Παπουτσής 2, Κοντόπουλος 6, Πολιτόπουλος 6 (1), Μπάκας 20
ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Διαμαντάκος): Καλαπανίδας 2, Σταυρόπουλος 11 (1), Μπαρούχας 2, Μανδαλάκης 8 (2), Λαμπρόπουλος 8 (1), Γεωργούλας 2, Μπάλλας 5, Ντόβας 14.

Πηγή:  allsportsagrinio.gr