Τρίτη 11 Δεκεμβρίου 2012

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ - Β.Α.Ο. 67-65

Δύσκολη νίκη επί ενός μαχητικού Β.Α.Ο. πέτυχε στο κλειστό του Αγίου Θωμά ο Φοίνικας Morena με 67-65. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ από το πρώτο ως το τελευταίο δευτερόλεπτο με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ MORENA-Β.Α.Ο.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στο 6' ο Β.Α.Ο. κατάφερε να ξεφύγει με 12-16 αλλά οι παίκτες του Φοίνικα Morena με ένα σερί 7-0 προσπέρασαν στο 9' με 19-16. Οι Λαρισαίοι έκαναν στο 11' το σκορ 25-19 αλλά οι Θεσσαλονικείς με δικό τους σερί 0-10 βρέθηκαν με τη σειρά τους μπροστά στο σκορ με 25-29 στο 13'. Με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στην πρωτοπορεία στο σκορ έκλεισε το α΄' ημίχρονο με το Φοίνικα να προηγείται με 39-37.

Ο Φοίνικας πήρε στο 23' πάλι μία μικρή διαφορά 6 πόντων (45-39) με το Β.Α.Ο. να μειώνει στο 25' σε 45-44. Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Φοίνικας έδειξε ότι θα "καθάριζε" το παιχνίδι ξεφεύγοντας με 56-48 στο 33'. Ομως συνεχόμενα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν και να προσπεράσουν στο σκορ με 59-60 στο 38'. Ο Φοίνικας με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τσιαμπαλή προηγήθηκε στο 39' με 65-60. Οι παίκτες του Β.Α.Ο. μείωσαν με γκολ φάουλ του Μαντζούνη σε 65-63, Ο Γκαγκανάσιος έκανε το 67-63 και με δύο εύστοχες βολές ο Στεψιανός μείωσε σε 67-65 28" πριν από το τέλος. Στην τελευταία επίθεσή του ο Φοίνικας δε μπόρεσε να πετύχει καλάθι ενώ στο τελευταίο δευτερόλεπτο οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε σουτ 3 πόντων για να παραμείνει το σκορ 67-65 και να πάρει ο Φοίνικας Morena μία πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-37, 50-48, 67-65.
Φοίνικας: (Γιασάρης) Βλαχούλης 4, Αθανασόπουλος 19 (1), Μανώλας, Λιάκος 8 (2), Γοργόλης, Γκαγκανάσιος 8, Αποστολάκης 5, Σαριμπαλίδης 11 (2), Λούβαρης, Τσιτσιβάς, Τσούμας, Τσιαμπαλής 13 (2).
Β.Α.Ο.: (Κοκκινόπουλος) Αποστόλου 1, καλογεράτος 8 (2), Κουλαξής 7 (1), Μακρής 2, Χολέβας 12, Στεψιανός 2, Μαντζούνης 33 (4), Σαρρής.