Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Α.Ο.ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ - Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 59-77

Ο Φοίνικας Morena ήταν ο νικητής του ντέρμπυ της Λάρισας, επικρατώντας στο κλειστό γυμναστήριο του Αλκαζάρ του Αστέρα με 59-77. Στο πρώτο ημίχρονο ο Φοίνικας Morena αν και καλύτερος δε μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ κυρίως λόγω των πολλών άστοχων βολών αλλά και των περιφερειακών σουτ. Στο γ' δεκάλεπτο οι παίκτες του Φοίνικα με εκπληκτική άμυνα και μεγάλη ευστοχία στν επίθεση πήρε διαφορά πάνω από 20 πόντους, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ MORENA

Στο α' δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Αστέρας όμως κατάφερε στο 9' να πάρει μία μικρή διαφορά 5 πόντων (19-14). Οι παίκτες του Φοίνικα αντέδρασαν και με όπλο την άμυνα πέρασαν στο 12' μπροστά στο σκορ με 19-22. Ο Φοίνικας στο 16' έφερε τη διαφορά στο +8 (23-31) αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Φοίνικα στις βολές και στα ελεύθερα σουτ 3 πόντων μείωσαν στο 19' 28-32 για να κλείσει το α' ημίχρονο 28-34.

Το γ' δεκάλεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στο Φοίνικα. Με πάθος στην άμυνα και ευστοχία στην επίθεση έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στο 22' (30-41), ενώ στο 25' το σκορ έγινε 32-49. Η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε με το Φοίνικα να προηγείται στο 29' με 37-62. Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και η τελευταία περίοδος με το Φοίνικα να φτάνει τη διαφορά στο +28 στο 33' (39-67). Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Φοίνικα Morena χαλάρωσαν δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μειώσουν στο τελικό 59-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 28-34, 39-62, 59-77.
Φοίνικας: (Γιασάρης) Βλαχούλης 4 (1), Αθανασόπουλος 13 (1), Μανώλας, Λιάκος 7 (1), Γοργόλης, Γκαγκανάσιος 12, Αποστολάκης 6, Σαριμπαλίδης 20 (3), Λούβαρης, Τσούμας, Παπαβασιλείου 4, Τσιαμπαλής 11 (3).
Αστέρας: (Μπουλιάκης) Μπάρμπας, Τσιαβές 3, Μηλιώνης 3 (1), Κυριακόπουλος 2, Χαιρετίδης 17 (3), Γούλας 8 (2), Μίχος 9, Τριανταφύλλου 8, Πάντος, Λάππας 7 (1), Γαλάνης.