Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ - ΜΑΚΑΜΠΗ 69-57

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ορφέας επί της Μακαμπί με 69 - 57 η οποία συνοδεύτηκε και από σπουδαία εμφάνιση .
     Η ομάδα του Νέου Σκοπού είχε σε μεγάλα κέφια τον Χατζηπέτρου ο οποίος ήταν καταπληκτικός τόσο στην άμυνα όπου κατέβαζε όλα τα ριμπάουντ αλλά και στην επίθεση πετυχαίνοντας 21 πόντους ( τους 15 στο 1ο ημίχρονο ) και μοιράζοντας ασίστ.
     Όσον αφορά στην εξέλιξη του παιχνιδιού ο Ορφέας έδειξε από την αρχή διάθεση να τρέξει και να πιέσει με τον Εμμανουήλ να παίζει καλή άμυνα στο βαρύ πυροβολικό των φιλοξενουμένων τον Αρούχ, τον Χατζηπέτρου να είναι ασταμάτητος και τον Γκουτζιομήτρο χάρη στον νεανικό του ενθουσιασμό να βοηθά σημαντικά, ενθουσιασμός όμως ο οποίος τον έκανε να υποπέσει σε αρκετά λάθη και να μην μπορεί να ξεφύγει ( 17 – 14 η 1η περίοδος ) .
     Κάπως έτσι κύλησε και η 2η περίοδος ( 35 – 32 το ημίχρονο ) αλλά στην επανάληψη η πίεση του Ορφέα άρχισε να αποδίδει καρπούς .
     Η Μακαμπί έκανε εύκολα λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι παίκτες του κ. Κοκολιού και με ένα σερί 10 – 0 ξέφυγαν στο σκορ ( 49 – 36 ) με τους Καδή και Σουλούγκα να παίρνουν τα ηνία στο σκοράρισμα και τον Γκουτζιομήτρο να πετυχαίνει και αυτός σημαντικά καλάθια  ενώ το 3ο δεκάλεπτο έληξε 51 – 40 .
     Με την έναρξη της 4ης περιόδου η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της στο + 17 και παρά την απέλπιδα προσπάθεια των Θεσσαλονικιών να επιστρέψουν στο ματς ο Ορφέας έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα παίρνοντας τελικά την νίκη με τελικό σκορ 69 – 57 .

Τα δεκάλεπτα: 17 – 14, 35 – 32 (ημ.), 51 – 40, 69 – 57
Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Παπανικολάου
Ορφέας (Κοκολιός): Τσανάκας 3 (1), Καδής 11, Σουλούγκας 9 (1), Καρακώστας, Γκουτζιομήτρος 15 (1),Βιτανόπουλος, Ντίκογλου, Τεβετζίδης, Εμμανουήλ 10, Κατσικάς, Χατζηπέτρου 21, Σπόνδης .
 Μακαμπή (Ντολόπουλος): Μαγρίζος , Κοντός 11 (3), Βουτσακόπουλος 2, Παπαχρήστου 6, Αρούχ 17 (1), Δήμου 6 (2), Κατεμλιάδης 8, Μάρτζος 7.