Τρίτη, 6 Νοεμβρίου 2012

Α.Ε.ΠΕΝΤΕΛΗΣ - Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 86-51

Ιστορικής σημασίας νίκη πέτυχε η Α.Ε.Πεντέλης, απέναντι στην ομάδα της Ιεράπετρας. Κι αυτό γιατί είναι η παρθενική της νίκη σε Εθνική Κατηγορία. Οι αρκετοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό της Πεντέλης, παρακολούθησαν ένα ανοιχτό παιχνίδι, που μπορεί να μην είχε σασπένς για το σκορ και τον τελικό νικητή, αλλά είχε πολύ θέαμα.

Πιο συγκεκριμένα, το μοναδικό θέμα που προκαλούσε αγωνία πριν την έναρξη του παιχνιδιού, ήταν το άγνωστο που περιέβαλε την ομάδα της Ιεράπετρας καθώς αυτό ήταν μόλις το δεύτερο παιχνίδι της και μάλιστα σε διάστημα 4 ημερών. Από την  αρχή του παιχνιδιού και για όλη την διάρκειά του, η ομάδα της Πεντέλης επένδυσε στις πιεστικές άμυνες. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, ενώ στο πρώτο ημίχρονο η Ιεράπετρα στάθηκε αξιοπρεπώς στο παρκέ, στην επανάληψη κατέρρευσε μην αντέχοντας τον ρυθμό. Σε γενικές γραμμές φυσιολογική εξέλιξη αφού αποτελείται ως επί το πλείστον από νεαρούς αθλητές, χωρίς πολλές εικόνες και εμπειρίες.

Παρ' όλα αυτά στο πρώτο δεκάλεπτο η Ιεράπετρα κατάφερε να μείνει κονρά στο σκορ (21-19), κάτι που προήλθε από την κακή άμυνα των γηπεδούχων κοντά στο καλάθι και την αστοχία τους στα αρκετά ελεύθερα σουτ που επιχειρήσαμε. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού μπορεί τα κλεψίματα των παικτών της Πεντέλης να διαδέχονταν το ένα το άλλο, αλλά δεν ήταν ουσιαστικοί στην τελική προσπάθεια. Το ημίχρονο έκλεισε με 37-30.

Μετά την ανάπαυλα άρχισε ουσιαστικά να αποδίδει καρπούς το τρέξιμο και η πίεση των πρώτων είκοσι λεπτών. Καλύτερη άμυνα στο σετ παιχνίδι από τους γηπεδούχους, πιο σωστή η πίεση στα τρία τέταρτα και αρκετοί αιφνιδιασμοί, άλλαξαν την εικόνα του παιχνιδιού. Το επι μέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 19-9.

Με την διαφορά στους 17 πόντους ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο όπου το παιχνίδι έγινε διαδικαστικό. Η Πεντέλη είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές της με σημείο αναφοράς την παρθενική εμφάνιση των Καρκανίδη-Ταμπάκη. Το τελικό σκορ 86-51 (30-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο)

Δεν αγωνίστηκαν για την Πεντέλη οι Χαρτοματσίδης (πρόβλημα στις αμυγδαλές) και Ζερβολέας (ίωση).

ΠΕΝΤΕΛΗ – ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 86-51
Διαιτητές: Σταθόπουλος - Γιώτη
Δεκάλεπτα: 21-19, 37-30, 56-39, 86-51
Πεντέλη (Ταμπάκης): Καταρντζής 5 (1), Μάντζιος 10, Κοσμίδης 1, Καρκανίδης 1, Μανιάτης 11, Ταμπάκης Κ. 2, Ροζόλης 7, Αποστόλου 3(1), Αττικός 17(2), Μπίγκος 4, Σκούταρης 20 (3), Τσόπης 5.
Ιεράπετρα (Γαϊτανάκης): Χατζηιωαννίδης 2, Λαγουδάκης 5, Κοροβέσης 2, Βαν Ντε Μπλιτ 3(1), Ματζαράκης 15 (3), Στρατάκης 13(3), Βασιλειάδης 11, Τραγιαδάκης.