Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Γ.Α.Σ.ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ 66-65

Με 1 ώρα καθυστέρηση ξεκίνησε ο αποψινός αγώνας μεταξύ της Κομοτηνής και του Ορφέα λόγω προηγούμενου παιχνιδιού. Το ματς ανάμεσα στους Θρακιώτες και τους «ασπρόμαυρους» ήταν ντέρμπι, με την ομάδα του Φώτη Κοκολιού να γεύεται το πικρό ποτήρι της ήττας στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν γρήγορα με 13-4. Το σερραϊκό συγκρότημα ανασυντάχθηκε αποκτώντας προβάδισμα 4 πόντων (17-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ορφέας κυριάρχησε εντός των τεσσάρων γραμμών και η περίοδος έκλεισε με 28-36.
Το ντέρμπι έμελλε να κριθεί στα τελευταία λεπτά. Οι «ασπρόμαυροι» με 2 βολές του Καδή ήταν μπροστά με 4 πόντους, αλλά η Κομοτηνή δεν κατέθεσε τα όπλα. Ένα τρίποντο σε αιφνιδιασμό από τους γηπεδούχους, μια χαμένη επίθεση από τον Ορφέα και το καθοριστικό καλάθι του Βελή Χασάν 3 δεύτερα και 8 δέκατα πριν τη λήξη διαμόρφωσαν το 66-65, αφού το τρίποντο που επιχείρησε ο Τσανάκας στην εκπνοή ήταν άστοχο.
Διαιτητές: Θωμόπουλος - Φουντζήλας
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 28-36 (ημ.), 50-51, 66-65
Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Χατζημεμέτογλου 6 (2), Μακρής 4, Ντίνας 19 (2), Βελή 22, Καδίρ Χαλίλ 5, Μήτσου 10 (2), Μπεκρής, Διαμαντίδης, Σκεμπής, Σάκαρης, Πανταζής.

Ορφέας (Κοκολιός): Ντίκογλου 7, Σουλούγκας 9, Τσανάκας 11 (2,) Καδής 9 (1), Χατζηπέτρου 8, Γκουτζιομήτρος 21, Κατσικάς, Τεβετζίδης.