Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ - Γ.Σ.ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 65-74

Ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης ήταν η αναμέτρηση της Κρήτης για την Γ’ Εθνική μπάσκετ, ανάμεσα στην Ιεράπετρα και τον Εργοτέλη, με τους κιτρινόμαυρους να επικρατούν 65-74 και να πετυχαίνουν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.
Οι δύο μονομάχοι ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα και κανείς από τους δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκόρ, με αποτέλεσμα να λήξει η πρώτη περίοδος με το ισόπαλο 16-16. Ίδια εικόνα και στα μισά της δεύτερης περιόδου, με τον Εργοτέλη όμως προς το τέλος της, να έχει περισσότερες λύσεις, καλή άμυνα και να καταφέρει να κλείσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ 34-37.
Ανάλογα ξεκίνησαν και στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη, με αποτέλεσμα όσο περνούσε ο χρόνος, να δείχνουν περισσότερες αντοχές και λύσεις κυρίως στον επιθετικό τομέα, με αποτέλεσμα να αρχίζουν σταδιακά να κτίζουν μια υπέρ τους διαφορά, την οποία χάρη στην εμπειρία των παικτών τους κράτησαν μέχρι το τέλος και έφυγαν με τη νίκη από την Ιεράπετρα.

Διαιτητές: Μπανασάκης, Γιαννακουδάκης.
Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-37 (Ημίχρονο), 51-56, 65-74.
Ιεράπετρα (Μ. Γαϊτανάκης): Κορνιωτάκης 11 (1), Λυκουρίνος 4, Κοροβέσης 1, Λαγουδάκης 2, Φραγκιαδάκης 2, Μαντζαράκης 12 (1), Στρατάκης 22, Βασιλειάδης 11 (1).
Εργοτέλης (Γ. Μακράκης): Χαριτάκης 4, Σκάνδαλος Γ. 2, Χαλκιαδάκης 5, Ξενάκης 14, Γρύλλος, Σκάνδαλος Χ. 12 (1), Καραλής 22, Φλιάτης 8, Βαρνάβας 2, Σταθάκης 3, Τσαμπάς 2,Κομψέλης.