Τρίτη 6 Νοεμβρίου 2012

Α.Σ.ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ - Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 65-54

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Φοίνικας Morena στην Κοζάνη χάνοντας από τους Διόσκουρους με 65-54. Ο Φοίνικας στο διάστημα 8'-22' ήταν πολύ κακός χάνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Το επί μέρους σκορ στο διάστημα αυτό ήταν 40-14 για τους γηπεδούχους. Ενα άλλο πρόσωπο έδειξαν οι Λαρισαίοι στα τελευταία 18', δεχόμενοι 15 πόντους και πετυχαίνοντας 30, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσουν τη νίκη. Στα σημαντικά στοιχεία του αγώνα ήταν η επανεμφάνιση του Γιώργου Βλαχούλη μετά τον τραυματισμό του.

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ MORENA

Το παιχνίδι στο ξεκίνημά του ήταν ισορροπημένο. Στα τελευταία 2' όμως του α' δεκαλέπτου ο Φοίνικας "κόλλησε" και το 10-10 έγινε 18-10. Οι Λαρισαίοι σχεδόν ανύπαρκτοι στο β΄δεκάλεπτο βρέθηκαν να χάνουν με 22-10 στο 11' και 26-12 στο 13'. Παρ' ότι μείωσαν στο 15' σε 26-17, η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων ξαναμεγάλωσε φτάνοντας τους 20 πόντους με τη λήξη του α' ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου οι Διόσκουροι με 2 τρίποντα έφτασαν τη διαφορά στο +26 (50-24) στο 22' τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Ο Φοίνικας με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο κατάφερε αρχικά να μειώσει σε 50-33 στο 26' και 55-40 στο 30'. Στο δ' δεκάλεπτο με εκπληκτικές άμυνες κράτησε τους Διόσκουρους χωρίς πόντο για 5'. Η αμυντική όμως αυτή προσπάθεια δε συνοδεύτηκε από ευστοχία στην επίθεση. Ο Φοίνικας μείωσε στο 32' σε 55-43, ενώ πλησίασε ακόμα περισσότερο στο 37' με 59-49. Στα τελευταία 3' όμως ήταν αρκετά άστοχος τόσο στις ελεύθερες βολές (είχε 1/6 σ'αυτό το διάστημα) όσο και στα περιφερειακά σουτ (0/4 στα τελευταία 3') με αποτέλεσμα να ηττηθεί με το τελικό 65-54.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 44-24, 55-40, 65-54.
Φοίνικας: (Γιασάρης) Βλαχούλης 6, Αθανασόπουλος 3 (1), Μανώλας, Λιάκος 10, Γοργόλης, Γκαγκανάσιος 5, Αποστολάκης, Σαριμπαλίδης 5, Τσιτσιβάς, Τσούμας, Παπαβασιλείου 10, Τσιαμπαλής 15 (2).
Διόσκουροι Κοζάνης: (Χωλόπουλος) Κατσέλας 8 (1), Σισμάνης 6 (2), Βλάχος 12 (1), Μπαταούλας 8, Μπάμπος 1, Προύσαλης-Σιχίδης, Κοτζαγιάννης 14, Καραγιαννίδης 6 (2), Μακρής 8, Καρανώτας 2.