Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012

Γ.Σ.ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - Α.Ο.ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ ΣΑΜΟΥ 67-66

Με μια εύστοχη βολή του Τσαμπά, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, ο Εργοτέλης λύγισε την αντίσταση του Πολυκράτη (67-66) στο Λίντο, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στη Γ' Εθνική.
Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη απέφυγε έτσι την δεύτερη εντός έδρας ήττα, μιας και οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν σε γενικές γραμμές πολύ αγχωμένοι λόγω της κρισιμότητας του ματς, χάνοντας αρκετά ελεύθερα σουτ που τους επέτρεψε η ζώνη της ομάδας της Σάμου. Αντίθετα ο Πολυκράτης ήταν σαφώς πιο εύστοχος από τη γραμμή των 6.75, γεγονός που του έδωσε την ευκαιρία να παλέψει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για το δεύτερο «διπλό» στην Κρήτη, μέσα σε δυο 24ωρα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης είχε το προβάδισμα στο σκορ, φθάνοντας και το + 7 όμως ήταν φανερό ότι δε μπορούσε να «χτίσει» μια διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 36-36 με τρίποντο στη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου και στη συνέχεια έγιναν ακόμα πιο απειλητικοί.Με σερί 8-0 προηγήθηκαν με 44-36 στο 23’ και με 47-40 δυο λεπτά αργότερα, σκορπώντας την ανησυχία στο Λίντο. Ο Εργοτέλης «επέστρεψε» προσωρινά ( 47-47 στο 27’) με καλάθια του Γρύλλου και του Σταθάκη όμως προς το τέλος του δεκαλέπτου, ο Πολυκράτης βρήκε πάλι τον τρόπο να ξεφύγει (54-47).
Ο Καραλής έδωσε «ανάσες» στους γηπεδούχους (52-54 στο 30’) που συνέχισαν πάντως να βλέπουν την πλάτη των αντιπάλων τους (55-59) μέχρι και τα μέσα της τελευταίας περιόδου. Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 9-0 με τους Καραλή, Βαρνάβα και Γρύλλο (64-59 , δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε) που αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση της αναμέτρησης . Ο Ράλλης μείωσε με τρίποντο σε 64-62 για να ακολουθήσει καλάθι του Σκάνδαλου για το 66-62 (1: 55). Ο μαχητικός Πολυκράτης επέμεινε και με τρίποντο του Τοπουζίδη αλλά και με μια βολή του Καρτσωνάκη, ισοφάρισε σε 66-66, 57’’ πριν τη λήξη.  Ακολούθησαν δυο χαμένες επιθέσεις, μέχρι να κερδίσει φάουλ ο Τσαμπάς στα 4’’. Ο σέντερ του Εργοτέλη έχασε την πρώτη βολή αλλά ευστόχησε στη δεύτερη για το 67-66 που δεν άλλαξε στο ταμπλό μετά το άστοχο τρίποντο του Καποτά.

Διαιτητές: Ραχιώτης - Μελής.
Τα 10λεπτα: 21-17, 36-36, 52-54, 67-66.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Χαριτάκης, Σκάνδαλος Γ., Χαλκιαδάκης 5, Ξενάκης 7 (1), Γρύλλος 9 (3), Σκάνδαλος Χ. 11 (1), Φλιάτης 6, Βαρνάβας 2, Σταθάκης 2,Κομψέλης, Τσαμπάς 7, Καραλής 18 (1).
ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ (Θάνος): Καρτσωνάκης 6 (1), Τοπουζίδης 7 (1), Καποτάς 8 (2), Περρωτής 13, Λαγουδάκης 12 (3), Ράλλης 20 (5), Καραντάνος.