Τρίτη 13 Νοεμβρίου 2012

ΜΑΣ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - Α.Ο.ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 93-75

Αν και πάλεψε ο FMS Αστέρας ηττήθηκε τελικώς στην Θεσ/νικη από τον πρωτοπόρο Αργοναύτη με 93-75.
Η Λαρισινή ομάδα αν και αγωνίστηκε με τρείς σημαντικές απουσίες ( Λάππας, Μηλιώνης, Καραμουσκέτας) κατάφερε  να είναι ιδιαιτέρως ανταγωνιστική και να κοντράρει για ένα ημίχρονο τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Αργοναύτη.
Στα πρώτα 18 λεπτά του αγώνα οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το παιχνίδι ήτανε αμφίρροπο. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Αργοναύτης εκμεταλλευόμενος και την κούραση των νεαρών αθλητών του Αστέρα με ένα μικρό σερί πήρε κεφάλι στο σκορ με 50-41.
Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η  ομάδα της Θεσ/νίκης ανέβασε και άλλο την απόδοση της ανοίγοντας και την διαφορά . Ο Αστέρας όμως αντέδρασε και προσπάθησε να μειώσει ,όμως η εμπειρία των παικτών του Αργοναύτη δεν άφησε περιθώρια ώστε το παιχνίδι να ξαναγίνει ντέρμπι.
Από τον FMS Αστέρα τον τίτλο του κορυφαίου δικαιούται ο νεαρός Χαιρετίδης και ακολούθησαν σε απόδοση οι Τσιαβές και Μίχος ενώ από τον Αργοναύτη διακρίθηκαν οι Καλπαξίδης και Παναγιωτίδης.

Δεκάλεπτα: 24-18, 50-41, 72-51, 93-75
Αργοναύτης (Καραμουσαλίδης): Παπαδόπουλος Αβρ. 9(1), Καλπαξίδης 18(1), Πετρίδης 8(1), Κωνσταντινίδης 8(2), Ζώτος 4, Κυρατζής 3(1), Παναγιωτίδης 18(2), Τερσενίδης 4, Βογιατζής 3, Παρασκευόπουλος 3, Βουρνίτης 2, Κούκουρας 6.
Αστέρας Λάρ. (Μπουλιάκης): Μπάρμπας, Τσιαβές 6, Μηλιώνης, Κυριακόπουλος 5, Χαιρετίδης 22(1), Γούλας 14(2), Μίχος 12, Τριανταφύλλου 10, Γαλάνης, Πάντος, Πασχάλης.