Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2013

Γ.Σ.ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - Α.Ε.ΛΕΙΒΑΔΕΙΑΣ 60-70

Δεν κατάφερε ο Εργοτέλης να πάρει τη νίκη από την πρωτοπόρο Λιβαδειά και να θέσει ακόμα υψηλότερους στόχους για το 2013. Οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη γνώρισαν την ήττα 60-70, σε έναν αγώνα ο οποίος ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά του, εκεί όμως όπου οι κιτρινόμαυροι λύγισαν με αποτέλεσμα να έρθει το αρνητικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας μπορεί να μην ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να πάρει από νωρίς προβάδισμα η Λιβαδειά, όμως στη συνέχεια με αντεπίθεση διαρκείας, κατάφεραν να κάνουν το εις βάρος τους 2-8, υπέρ τους 12-10 και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ 15-12.

Η αντίδραση της Λιβαδειάς την έφερε και πάλι κοντά στο σκορ και με ένα σερί 0-6 μπροστά σε αυτό με 22-28 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Εργοτέλης πάντως ανέκαμψε γρήγορα και πήγε στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα 31-30. Με τη βοήθεια του κόσμο ο Εργοτέλης κατάφερε να κτίσει υπέρ του διαφορά, φτάνοντάς την στους 7 πόντους (42-35), όμως ένα σερί 2-10 των φιλοξενούμενων τους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα 44-45, για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο 43-46.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν στην κυριολεξία… ροντέο. Τα πολλά εις βάρος του Εργοτέλη σφυρίγματα των διαιτητών Ραχιώτη-Μανουσόπουλου, δημιούργησαν εκνευρισμό τόσο στους παίκτες του Γιώργου Μακράκη, όσο και στον ίδιο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι πρώτοι να χάσουν την επαφή τους με το καλάθι και τον προπονητή του Εργοτέλη να δεχθεί τεχνική ποινή και ουσιαστικά εκεί να κριθεί ο αγώνας και μάλιστα με τη Λιβαδειά να παίρνει και διαφορά 10 πόντων, η οποία σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική εικόνα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν: 15-12, 31-30 ημίχρονο, 43-46, 60-70.
Εργοτέλης (Γ. Μακράκης): Σκάνδαλος Γ., Κοκολάκης,Χαλκιαδάκης 3, Ξενάκης 20, Σκάνδαλος Χ. 4, Καραλής 9 (1), Φλιάτης 7 (1), Βαρνάβας 5, Σταθάκης 5 (1), Κομψέλης,Μπουντούρογλου, Τσαμπάς 7.
Λιβαδειά (Ν. Χρυσόγελος): Βέλλιος 10 (1), Τερματζίδης, Παπαντωνίου 7, Γρύλλης 14 (3), Δελέγκος 4, Σταμάτης 3 (1), Παπαδόπουλος 12, Δημητριάδης 20 (1).