Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2013

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ - Γ.Σ.ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 81-67

Μια καλή εμφάνιση της ανδρικής ομάδας του Γ.Σ.Χαλανδρίου απέναντι στην ομάδα του Εθνικού εκτός έδρας μέχρι τα μέσα του 4ου δεκαλέπτου ήλθε να χαλάσει το απογοητευτικό τελευταίο 3λεπτο του αγώνα, που οδήγησε σε μια ήττα με 14 πόντους, που δεν δικαιολογείτο από πουθενά σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα. Η ομάδα του Χαλανδρίου μπήκε καλά στον αγώνα και βάζοντας αφ’ενός την μπάλα μέσα στην ρακέτα με τον Μ. Ευαγγελίτση, αφετέρου με σουτ 3 πόντων από τον Λ. Μπάρτζο προηγήθηκε στο 1ο δεκάλεπτο με 20-15.
Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε λίγο πολύ και στα επόμενα 2 δεκάλεπτα, παρόλα κάποια λάθη στην επίθεση όπου χάθηκαν εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα, τόσο το ημίχρονο, όσο και το 3ο δεκάλεπτο να λήξουν ισόπαλα, με σκορ 36-36 και 53-53 αντίστοιχα.
Η διαφορά μεταξύ των 2 ομάδων δεν ξεπερνούσε εναλλάξ τους 2-3 πόντους, με αποτέλεσμα να φαινόταν ότι ο αγώνας θα κρινόταν στα τελευταία λεπτά. Πράγματι έτσι πήγε η εξέλιξη μέχρι το 36' , οπότε η ομάδα του Χαλανδρίου φάνηκε να χάνει δυνάμεις, χάνοντας επιπόλαια καλάθια στην επίθεση και κάνοντας λάθη τα οποία οδηγούσαν τους αντιπάλους σε εύκολες αντεπιθέσεις. Όταν η διαφορά ξεπέρασε τους 4 πόντους, δεν υπήρξε άλλη απάντηση και ο αγώνας από 61-60 υπέρ των φιλοξενουμένων έληξε 81-67 υπέρ του Εθνικού.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 36-36, 53-53, 81-67
Διαιτητές: Αναγνώστου – Καλογερόπουλος
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Αναγνωστόπουλος): Τραφαλής 3, Φιλίππου 2, Δρακόπουλος 11 (1), Παπαδημητρίου 3 (1), Φούκος 2, Γιανναλέτσος 8, Φωτόπουλος 12, Βαμβακάρης 4, Καρυπίδης 4, Κορακίτης 22 (3), Τάγαρης 8.
ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Καρούτζος): Μωραΐτης 5 (1), Μπάρτζος 12 (2), Βαρσάμης 3, Πετριανίδης 11 (3), Σβορώνος 5, Κωνσταντώνης 4, Λουγιάκης 8, Ευαγγελίτσης 19.