Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2013

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ - ΜΠΑΣ ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΚΑΒΑΛΑΣ 74-61

Πραγματοποιώντας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πολύ καλή εμφάνιση, ο Ορφέας επιβλήθηκε της Αγίας Βαρβάρας με 74 – 61 συνεχίζοντας έτσι την παράδοση που θέλει τους Καβαλιώτες να φεύγουν πάντα ηττημένοι από τον Νέο Σκοπό .
     Με όπλο την πολύ καλή άμυνα και με φαρμακερά τρίποντα σε καίρια σημεία οι παίκτες του κ. Κοκολιού έδειξαν χαρακτήρα ομάδας και πήραν μια δίκαιη νίκη .
     Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα με τον Ορφέα να δίνει πολύ μεγάλη έμφαση στην άμυνα και να περιορίζει τα ατού των φιλοξενούμενων αλλά να είναι άστοχος και μάλιστα σε ελεύθερα σουτ με αποτέλεσμα τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο ( 6 – 5 το σκορ στα 7:30 πρώτα λεπτά ) και το δεκάλεπτο να κλείνει 11 – 13 .
     Το 2ο δεκάλεπτο ήταν πιο παραγωγικό με το ματς να πηγαίνει πόντο – πόντο και το ημίχρονο να βρίσκει τον Ορφέα προηγούμενο με 33 – 31 .
     Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του κ Κοκολιού μπήκαν με μεγαλύτερο πάθος στο γήπεδο κλείδωσαν τους αντιπάλους και με σερί 8 -0 σε δυόμιση λεπτά πέρασαν μπροστά με 41 – 31 διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι και το τέλος της περιόδου η οποία έληξε 54 – 43 .
     Με ένα νέο σερί 6 – 0 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε στο + 17 ( 60 – 43 8:30 πριν το τέλος ) και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Καβαλιωτών να επιστρέψουν στο ματς η διαφορά έπεσε μέχρι το +9 ( 69 – 60 ) αλλά το τρίποντο του Κατσικά έβαλε ταφόπλακα στις βλέψεις των φιλοξενούμενων για νίκη .
     Τελικό σκορ 74 – 60 και μια μεγάλη νίκη για τον Ορφέα

Διαιτητές: Κατωτικίδης – Παπανικολάου
                               Τα δεκάλεπτα : 11 – 13, 33 – 31 ημ., 54 – 43, 74 – 60 .
     Ορφέας ( Κοκολιός ) : Σουλούγκας 12(2),Τσανάκας 9(2), Καδής 20(2), Καρακώστας, Βιτανόπουλος, Τερζής 4, Γκουτζιομήτρος 6(1), Ντίκογλου 4, Τεβετζίδης 7, Κατσικάς 7, Σπόνδης, Χατζηπέτρου 5.