Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2013

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ - Α.Γ.Σ.ΙΩΑΝΝΙΝΑ 71-47

Συνέχεια στις επιτυχίες για το Φοίνικα Morena που επικράτησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά του Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων με 71-47.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ MORENA-Α.Γ.Σ.Ι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άγχος απέναντι στη ζώνη των Ηπειρωτών και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-5 στο 3'. Παρά την αστοχία στην επίθεση, με όπλο τη δυνατή άμυνα ο Φοίνικας Morena με ένα σερί 10-0 πέρασε μπροστά στο σκορ στο 7' με 10-5, αυξάνοντας την υπέρ του διαφορά στο +7 με τη λήξη του α' δεκαλέπτου (15-8). Με την έναρξη της β' περιόδου οι Λαρισαίοι ξέφυγαν με 23-8 (12') για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι σε 23-14 στο 14'. Η διαφορά στο υπόλοιπο του α' ημιχρόνου κυμαινόταν μεταξύ των 10 και 14 πόντων, η λήξη του οποίου βρήκε το Φοίνικα Morena προηγούμενο με 35-24.

Δυνατά μπήκαν οι παίκτες του Φοίνικα Morena στο β' ημίχρονο ξεφεύγοντας με 42-24 στο 22' και 55-35 στο 28'. Η διαφορά συνεχώς αυξανόταν στο δ' δεκάλεπτο φτάνοντας στο 38' τους 28 πόντους (69-41), με τον κ.Γιασάρη να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 71-47.

Τα δεκάλεπτα: 15-8, 35-24, 57-35, 71-47.
Φοίνικας: (Γιασάρης) Βλαχούλης 9 (1), Αθανασόπουλος 15, Μανώλας, Λιάκος 12 (2), Γοργόλης, Γκαγκανάσιος 10, Αποστολάκης 6, Σαριμπαλίδης 7 (1), Λούβαρης, Τσούμας, Βεζυργιάννης, Τσιαμπαλής 12 (1).
Α.Γ.Σ.Ιωάννινα: (Τσουκανέλης) Πανταζής 7 (1), Μαυρογιάννης 4 (1), Αντωνίου 2, Κατσαπρακάκης, Μάντζιος 12, Μάκης 2, Μπαρμπαρούσης, Παπαγγέλης, Φίλιος 12, Αυγερινός 8 (1).