Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2013

Α.Ο.ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ - Γ.Σ.ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 80-86

Νικητές στο Θεσσαλικό ντέρμπι αναδείχτηκαν οι Τιτάνες Παλαμά επικρατώντας στην έδρα του Αστέρα Λάρισας με σκορ 80-86 για το πρωτάθλημα της Γ εΘνικής.

Ένα παιχνίδι που για την ομάδα του Παλαμά δεν ξεκίνησε τόσο καλά αφού γρήγορα βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη διαφορά να αγγίζει τους 9 πόντους στα μέσα του δεκαλέπτου και  να κλείνει με σκορ 25-18 υπέρ του Αστέρα,με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου  άρχιζε να σφίγγει η άμυνα των Τιτάνων και με επιθετικές λύσεις τόσο μέσα στη ρακέτα αλλά και από τη  γραμμή του τριπόντου κατάφερε να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί στα μέσα του δεκαλέπτου με 10 πόντους  όμως ο Αστέρας έχοντας τους  Λάππα,Μηλιώνη και Μίχο σε καλή μέρα πλησίασε στο σκορ για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 40-45 υπέρ των Τιτάνων.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το 3΄ του παιχνιδιού οι Τιτάνες άρχισαν να ανεβάζουν στροφές παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ και  με την κούραση να είναι εμφανή στα πρόσωπα του Αστέρα έχτισε μια διαφορά που έφτασε τους 14 πόντους,η ομάδα του Αστέρα προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με μια άμυνα ζώνης όμως και πάλι οι παίχτες του Παλαμά βρήκαν τις  λύσεις με σπουδαία τρίποντα και ψυχραιμία από την γραμμή των ελευθέρων  βολών  διαμόρφωσαν το τελικό 80-86  κατακτώντας ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 25-18 , 40-45 , 54-68 , 80-86. ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μπουλιάκης):Μπάρμπας, Τσιαβές 14, Μηλιώνης 13 (3), Κυριακόπουλος, Χαιρετίδης, Γούλας 9 (1), Μίχος 16, Καραμουσκέτας, Τριανταφύλλου, 2, Λάππας 26 (2), Γαλάνης, Πασχάλης.
TITANEΣ ΠΑΛΑΜΑ (Χαντζιάρας): Τσιάπουλας, Βαϊδακης 4, Τσέλιος 18 (1), Αναγνωστόπουλος 5 (1), Αντωνίου 10 (3), Φούντας 9 (1), Παπαγιάννης, Μακρής 10 (1), Παπακώστας 20 (1),Γκαντιάς 10 (2),Φαλιάκης,Τασιούλης.