Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2013

Α.Ο.ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ ΣΑΜΟΥ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 73-83

Το "διπλό" που έψαχνε προκειμένου να μπει δυνατά στη διεκδίκηση των προνομιούχων θέσεων του 2ου ομίλου Νότου πήρε ο Ιωνικός Νικαίας στο πρώτο παιχνίδι του νέου έτους. Η ομάδα της Νίκαις άλωσε τη Σάμο επικρατώντας του Πολυκράτη με 83-73.
Ο Ιωνικός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, έδειξε αποφασισμένος και πατούσε πολύ γερά στον αγωνιστικό χώρο. Aμυντικά εγκλώβισε τα ατού του Πολυκράτη απο νωρίς, και πάντα έβρισκε τον τρόπο, ακόμα και με 'μεγάλα' καλάθια στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης, να σκοράρει. Και φυσικά είχε και την έφεση στο τρίποντο, όπου όταν δυσκολευόταν στις παγίδες, Αλεξίου και Τόλιας έβρισκαν τον τρόπο να σκοράρουν έξω από τη γραμμή των 6,75μ.
Ο Ιωνικός μετα τα αναγνωριστικά πατήματα της αρχής του παιχνιδιού (9-6 για τον Πολυκράτη στο 5') πέρασε μπροστά, με 11-13 2.20' πριν τελειώσει το πρώτο 10λεπτο, για να κλείσει το δεκάλεπτο 16-20. Στην συνέχεια η ψαλίδα ανοιγε: 22-29 στο 15', και το ημίχρονο έκλεισε 26-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομάδα μας εδειξε αποφασισμένη να μην κινδυνέψει. Το σκόρ εφτασε στο +15 (32-47) στο 25' για να κλείσει η 3η περίδοδς με τον Ιωνικό στο +14 (43-57). Τα αρκετά φάουλ καιτα μεγάλα σουτ που εβγαλε ο Πολυκράτης μείωσαν το σκόρ σε 58-68, 5' πριν το τέλος και γέμισαν με αγωνία τους φίλους του Ιωνικού που ενημερώνονταν για το μάτς live μέσω διαδικτύου.
Ομως εκεί η σοβαρότητα και αποφασιστικότητα που διεκρινε τους παίκτες του Ιωνικού απο την αρχή του αγώνα ήταν αρκετή για να μην γίνει το παιχνίδι ντέρμπι. Τα φάουλ εστειλαν τον Χρήστο Ντακούλια στην γραμμη των ελευθερων βολών, και ο επανεμφανισθείς μετα τον τραυματισμο του αρχηγός του Ιωνικού έδειξε ψυχραιμία με 6/6. Το σκορ έγινε 68-77, 1.50' πριν το τέλος και έκλεισε 73-83.
Ο Ιωνικός με επιθετικό πλουραλισμό, 5 παίκτες να έχουν διψηφιο αριθμό πόντων, και όσους συμμετειχαν να προσφέρουν σημαντικά αμυντικά και επιθετικά, απέφυγε τα λάθη και είναι η πρωτη ομάδα που κατάφερε να επικρατήσει στην πολύ δύσκολη έδρα του Πολυκράτη, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μια αγωνιστική πρίν το τέλος του πρώτου γύρου.

Το παιχνίδι εγινε κεκλεισμένων των θυρών, έπειτα από τη τιμωρία που επεβλήθη στον Πολυκράτη από την Ε.Ο.Κ.

Πολυκράτης - Ιωνικός Νικαίας 73-83

Διαιτητές: Καρακάσης - Σοφιανόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 26-38, 43-57, 73-83.

ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ (Καποτάς): Καρτσωνάκης 15 (3), Τοπουζίδης 9 (1), Καποτάς 6 (2), Περρωτής 28 (1), Λαγουδάκης 9 (2), Ράλλης 6.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Καραγιάννης): Αλεξίου 16 (4), Μπουρζουκλής 4, Ντακούλιας 16 (1), Βούλγαρης 14 (1), Παπαϊωσήφ 12, Φιλιπππόπουλος 5, Θυμνιός 4, Τόλιας 12 (4).

Πηγή:  ionikosbc.gr