Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2013

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - Α.Ε.ΠΕΝΤΕΛΗΣ 77-59

Με επιτυχία ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος του Πρωταθλήματος για τον Ιωνικό, αφού ύστερα από μια άκρως μπασκετική βραδιά επικράτησε της Πεντέλης με 77-59.
Το σκορ αποκαλύπτει βέβαια την μισή ιστορία του αγώνα, ιδιαίτερα εκείνη του τελευταίου δεκαλέπτου, όταν ο Ιωνικός με μια εκπληκτική άμυνα, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 32-11 και μετέτρεψε το σκορ από 45-48 σε 77-59.
Το παιχνίδι ξεκίνησε αμφίρροπα. Ο Ιωνικός έπαιξε καλό μπάσκετ αλλά ήταν άτυχος στην τελική προσπάθεια σε 3-4 φάσεις. Η Πεντέλη απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα 2-4 πόντων, με αρκετά εύστοχα τα 'οριακά' σουτ, και τους Κανταρτζή, Ροζόλη να αναλαμβάνουν αρκετές πρωτοβουλίες στον επιθετικό τομέα. Το σκορ 10-14, 3.30' πριν το τέλος της Α' Περιόδου που έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με την μίνιμουμ διαφορά τους ενός πόντου (17-18).
Το β δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες, Ιωνικός και Πεντέλη ευστοχούσαν για 2-3 λεπτά σε όλες τους τις επιθέσεις, το σκορ ανέβηκε 27-27, 5' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αλλά μαζί εντάθηκε και η δουλειά του Ιωνικού σε άμυνα και επίθεση. Με αρκετές αλλαγές (στο 12' είχαν χρησιμοποιηθεί ήδη 8 παίκτες) ο Ιωνικός πέρασε μπροστά, έστω και αν δεν μπόρεσε να χτίσει διαφορά ασφαλείας (38-35).
Αμφίρροπο έδειχνε ότι θα συνεχισθεί το παιχνίδι και στο β' ημίχρονο, αφού στα μέτρια ποιοτικά πρώτα λεπτά, η ιδιαίτερα οργανωμένη ομάδα της Πεντέλης κατάφερε να ισοφαρίσει τον Ιωνικό και να περάσει στο σκορ στο 25' με 42-43, Εκεί ο Ιωνικός αφυπνίσθηκε για τα καλά. Η μία άμυνα καλύτερη από την άλλη, ο κόσμος χειροκρότησε την προσπάθεια, τα τελειώματα των φάσεων ήταν καλά, το 46-48 του 28' , έγινε +6 μέσα σε 2 λεπτά (54-48).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ένας μονόλογος για τους γηπεδούχους. Ο Ιωνικός ήταν όλο και καλύτερος, η Πεντέλη σχεδόν δεν εκδήλωνε επιθέσεις, τα αμυντικά ριμπάουντ ήταν εξασφαλισμένα και η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει, 60-48, 6.30' πριν το τέλος. Για 6 ολόκληρα λεπτά οι γηπεδούχοι δεν δέχτηκαν καλάθι, ο αιφνιδιασμός, oι οργανωμένες επιθέσεις έδωσαν θέαμα και ουσία,αρκετά απο τα τρίποντα έβρισκαν τον στόχο τους. Στο 25' ο πίνακας έδειχνε +16 (64-48) ενώ το τελικό σκορ ήταν 77-59.

Ιωνικός Νικαίας - Πεντέλη 77-59
Διαιτητές: Παπαγιαννόπουλος Α. - Ζακεστίδης.
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-35, 54-48, 77-59.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Καραγιάννης): Αλεξίου 16 (2), Μπουρτζουκλής 2, Φρουσκλιάς 5 (1), Ντακούλιας 8 (1), Βούλγαρης 18 (2), Παπαϊωσήφ 8, Στουραϊτης, Φιλιππόπουλος 9, Θωμάς, Θυμνιός 6, Τόλιας 5 (1), Καρτζόγλου.
ΠΕΝΤΕΛΗ (Ταμπάκης): Κανταρτζής 10, Μάντζιος 3, Μανιάτης 7 (1), Ροζολής 12, Χαρτοματσίδης 3 (1), Μπίγκος 1, Αττίκος 4, Σκούταρης 7 (1), Τσόπης 12.

Πηγή: ionikosbc.gr