Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2013

Φ.Ο.ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ - Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 74-78

Μεγάλη νίκη μετά από πολύ καλή εμφάνιση πέτυχε ο Φοίνικας Morena, επικρατώντας στα Γρεβενά του Πρωτέα με 74-78. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και στα 40 λεπτά του κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον 200 περίπου θεατών.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ MORENA

Ο Φοίνικας Morena αιφνιδίασε στο ξεκίνημα του παιχνιδιού όπου και προηγήθηκε με 0-7 (2'). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας αρχικά σε 10-11 στο 6' και περνώντας μπροστά στο σκορ με 18-13 στο 9'. Οι παίκτες του Φοίνικα ισοφάρισαν το σκορ σε 26-26 στο 14' και τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο υπόλοιπο του α' ημιχρόνου (38-36 στο 20').

Στο γ' δεκάλεπτο οι παίκτες του Πρωτέα μπήκαν πιθο δυνατά στο παιχνίδι ξεφεύγοντας με 46-39 στο 23'. Οι Λαρισαίοι όμως κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν σε 50-50 στο 27' αλλά να περάσουν μπροστά στο σκορ με 53-58 5" πριν από τη λήξη της περιόδου. Ο Φοίνικας έφερε την υπέρ του διαφορά στο +7 για πρώτη φορά στο 32' (55-62) χάνοντας την ευκαιρία να την αυξήσουν (είχαν 0/3 αιφνιδιασμούς). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 35' σε 60-62 αλλά ο Φοίνικας Morena ξέφυγε και πάλι στο σκορ στο 38', αυτή τη φορά με 9 πόντους (62-71). Ο Πρωτέας προσπάθησε στο τελευταίο δίλεπτο να "κτυπήσει" το παιχνίδι μειώνοντας σε 67-71 1':10" πριν από τη λήξη αλλά δε μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο με το Φοίνικα να κερδίζει με το τελικό 74-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-36, 55-58, 74-78.
Φοίνικας: (Γιασάρης) Βλαχούλης 21 (3), Αθανασόπουλος 8, Μανώλας, Λιάκος 5 (1), Γοργόλης, Γκαγκανάσιος 7, Αποστολάκης 7, Σαριμπαλίδης 7 (1), Λούβαρης, Τσούμας, Βεζυργιάννης, Τσιαμπαλής 23 (2).
Πρωτέας Γρεβενών: (Μουρουζίδης) Τσιόγκας, Ρούζιος 16 (4), Γράβας 12 (2), Κλωναράς 19, Ρίγκος 2, Κολοβός 4, Μουράτογλου 11, Μποζιαρής 3 (1), Τζήμου 7 (1).