Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2013

Α.Ο.ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ - Α.Γ.Ε.ΖΑΚΥΝΘΟΥ 69-72

Με μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη συνοδεύτηκε η παρθενική εμφάνιση του νέου τεχνικού της ΑΓΕΖ Νίκου Θεοδόση στο Γαλάτσι, επικρατώντας  με το τελικό 69-72 στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής.
Οι παίκτες της ζακυνθινής ομάδας έπαιξαν με ψυχή και πάθος σε αυτή την αναμέτρηση και κατάφεραν να "σπάσουν" το αήττητο της δυνατής έδρας του Γαλατσίου.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς  αλλά η ΑΓΕΖ  απέκτησε σημαντικό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο. Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Γαλατσίου μείωσαν αυτή τη διαφορά που είχε αποκτήσει η Ζάκυνθος, αλλά  δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη.
Η τελευταία επίθεση ανήκε στο Γαλάτσι αλλά δεν βρήκε στόχο και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην σπουδαία επικράτηση.

Διαιτητές: Μπλέτσας - Μπανασάκης.
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-49, 69-72.
ΓΑΛΑΤΣΙ (Κουμαράς): Αθανασιάδης, Στεφανής 16 (1), Χαρακτινός 8 (2), Μπαλαμπάνης 11 (2), Τσιρόπουλος 3 (1), Τσούπρος, Πρίτσος 21 (2), Σπηλιόπουλος 2, Βαφιάς, Παπαγεωργόπουλος 5, Λοΐζος 3.
ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Θεοδόσης): Κοτσέτας 14 (2), Κλάδης 1, Χαλβατζής 13, Ζάγκλας 6 (1), Τζινόπουλος 11, Βαρβαρίγος 2, Μπονίκος 14, Χαϊκάλης 3 (1), Χρύσης 8 (1).