Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2013

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ - Μ.Α.Σ.ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 69-61

Με καλή εμφάνιση και νίκη επί του Αργοναύτη Καλαμαριάς ξεκίνησε τους επίσημους αγώνες του για το 2013 ο Φοίνικας Morena. Στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά επιβλήθηκε με 69-61 έχοντας την πρωτοπορία στο σκορ συνεχώς και φτάνοντας την υπέρ του διαφορά στο +18 τρία λεπτά πριν από τη λήξη.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ MORENA-ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Ο Φοίνικας Morena ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2 στο 3' και 11-3 στο 5'. Στο 8' έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (17-7) την οποία και κράτησε μέχρι τη λήξη της α' περιόδου. Στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου ο Αργοναύτης αντεπιτέθηκε και μείωσε σε 25-21 στο 14' και 27-24 στο 15'. Οι παίκτες του Φοίνικα με ένα σερί 8-0 ξέφυγαν και πάλι με 35-24 στο 17' για να μειώσει ο Αργοναύτης με τη λήξη του α' ημιχρόνου σε 35-28.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου σε 35-33 (στο 22'), αλλά ο Φοίνικας ήταν καλύτερος στη συνέχεια αυξάνονατς την υπέρ του διαφορά στο +10 στο 24' (45-35) και στο +13 στο 29' (51-38). Οι Λαρισαίοι συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό προηγήθηκαν με 58-42 στο 32' και 62-44 στο 34'. Η διαφορά παρέμεινε στο +18 μέχρι το 37' (65-47), αλλά η χαλάρωση των γηπεδούχων και κάποια λάθος σφυρίγματα των διαιτητών έδωσαν τη δυνατότητα στον Αργοναύτη να μειώσει αρχικά σε 65-53 στο 38' και σε 66-61 28" πριν από τη λήξη. Τελικά οι παίκτες του Φοίνικα στα τελευταία δευτερόλεπτα κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη με το τελικό 69-61.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 35-28, 53-40, 69-61.
Φοίνικας: (Γιασάρης) Βλαχούλης 22 (2), Αθανασόπουλος 10, Μανώλας, Λιάκος, Γοργόλης 2, Γκαγκανάσιος 6, Αποστολάκης 4, Σαριμπαλίδης 17 (3), Λούβαρης, Τσιτσιβάς, Τσούμας, Τσιαμπαλής 8 (1).
Αργοναύτης Καλαμαριάς: (Καραμουσαλίδης) Παπαδόπουλος 17 (1), Καλπαζίδης 7, Πετρίδης, Κωνσταντινίδης, Ζωτός 15, Παναγιωτίδης 2, Τερζενίδης 1, Βογιατζής 6 (2), Βερνίτης 3 (1), Κόκουρας 10.