Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2013

Α.Π.Σ. ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ - Γ.Σ. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 87-78

Τον ...μπελά του έχει βρει φέτος ο Εργοτέλης από τον Παπάδο Γέρας. Οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν για δεύτερη φορά φέτος από την ομάδα της Μυτιλήνης, με 87-78 στο νησί της Λέσβου. Η κακή τους επίδοση στην άμυνα έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης που είχε ως πρωταγωνιστές τους γηπεδούχους.
Μετά από ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (18-12), η Γέρα βρήκε ρυθμό στο δεύτερο βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη. Με τους Δημητρίου και Τσολάκη, να “βομβαρδίζουν” το καλάθι του Εργοτέλη, οι γηπεδούχοι πήραν σημαντική διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο με 45-29.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γέρα διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας,καθώς ο Εργοτέλης δε μπορούσε να γίνει απειλητικός. Η ομάδα του Ηρακλείου τα περίμενε σχεδόν όλα στην επίθεση από τον φορμαρισμένο Χρήστο Σκάνδαλο, τον οποίο δεν βοήθησαν αρκετά οι πιο έμπειροι συμπαίκτες του. Με τη διαφορά να “αγγίζει” τους 20 πόντους στο 30’ (67-49), το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα, με την τεχνική ηγεσία των γηπεδούχων να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Το γεγονός αυτό ευνόησε τον Εργοτέλη που κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα, με την κόρνα της λήξης.

Τα 10λεπτα: 18-12, 45-29, 67-49, 87-78.
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ : Κακαγιάννης 2, Σαρίμπαλης 2, Δημητρίου 24 (1), Τσολάκης 23 (2), Ζεστός 17 (1), Μπουμπουλέντας 1, Πάντσιος 7 (1), Ψημίτης 2, Κουνούπης 9.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Χαλκιαδάκης, Ξενάκης 7, Γρύλλος 5 (1), Σκάνδαλος Χ. 26 (1), Καραλής 12, Φλιάτης 12 (1), Βαρνάβας 11, Σταθάκης, Τσαμπάς 5.