Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2013

Α.Ο.ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ - Α.Γ.Ε.ΖΑΚΥΝΘΟΥΝ 73-66

Την  Κυριακή, 20.1.2013, στο κλειστό γήπεδο της Ερμιόνης  "Γ.& Ε. ΜΠΟΥΡΝΑΚΗ", η ανδρική ομάδα του Κρανιδίου υποδέχθηκε την ομάδα της Ζακύνθου.
 Η βασική 5άδα του Άκη Καλαϊτζάκη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο συντονισμένη, μελετημένη και έτοιμη να δείξει τις ικανότητές της απέναντι σε μια ομάδα σαν αυτή της Ζακύνθου.
Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε καλάθι-καλάθι και έληξε με σκόρ 12-17. Οι 5 πόντοι της διαφοράς υπέρ της Ζακύνθου υπερκαλύλφθηκαν στην αρχή της β' περιόδου με 7 συνεχόμενους πόντους των γηπεδούχων (4 από τον Κοντογιάννη και 3 από τον Γιαννακόπουλο), έναντι  2 πόντων που πέτυχε η Ζάκυνθος και έτσι φτάσαμε στο 19-19 και εν τέλει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου  στο 31-25.
Στην γ' περίοδο, παρά το γεγονός ότι ο πίνακας έδειξε πολλές φορές ισόπαλο το σκορ, το Κρανίδι  κατόρθωσε να διατηρήσει τη διαφορά στους 2 πόντους και να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να διαμφορώνεται στο 47-45.  Το δ' δεκάλεπτο ο αγώνας συνεχίστηκε σε τόσο έντονο και γρήγορο  ρυθμό, που κανείς δεν μπορούσε  να ξεχωρίσει ποιος τελικά κυνηγούσε ποιον.  Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη με 73-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 31-25, 47-45, 73-66
Διαιτητές: Καλαϊτζάκης – Σπυρόπουλος Σπ.
ΚΡΑΝΙΔΙ (Καλαϊτζάκης): Θωμάς 13, Γιαννακόπουλος 9 (2), Καπόγιαννης 11 (3), Μίζης, Ευστρατίου Παν. 17, Πουλής, Ευστρατίου Πετ. 5, Προσίλης 7 (1), Κοντογιάννης 11.
ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Σκροπολίθας): Κοτσέτας 1, Τσιρώνης, Κλάδης 6 (1), Χαλβατζής 18, Ζάγκλας, Τζινόπουλος 15 (1), Μπονίκος 12, Χαϊκάλης, Χρύσης 14 (1).

Πηγή:  aokranidiou-bc.blogspot.gr